Aktuální sazby hypoték: Podražily především hypotéky s vyšší LTV

Klienti již od dubna nemají možnost získat hypotéku s LTV nad 90 %. Banky se na změnu připravovaly již delší dobu a hypotéky postupně zdražovaly. Omezení České národní banky (ČNB) se podepsalo především na sazbách hypoték s vyšší LTV.

Česká národní banka (ČNB) zpřísnila od 1. dubna 2017 hypotéky. Ve snaze zabránit vytvoření realitní bubliny doporučila bankám neposkytovat hypotéky nad 90 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Omezila také množství poskytovaných hypoték od 80 do 90 % LTV na 15 % z celkového objemu nových hypoték.

Méně úspor, dražší hypotéka

Žádná banka by již od dubna neměla poskytovat hypotéku s LTV nad 90 %. Posunutím hranice LTV se naplnila očekávání, že hypotéky s LTV od 80 do 90 % výrazněji podraží. Rozdíl úrokových sazeb jednotlivých pásem LTV dosahuje u některých bank i jeden procentní bod.
Hypoteční kalkulačka České spořitelny prozrazuje, že hypotéku s LTV ve výši 90 % pořídíte s úrokovou sazbou o jeden procentní bod dráže než hypotéky s LTV do 80 %. Fixaci na pět let tak lze ve vyšším pásmu získat od 3,19 %, na tři roky od 3,39 % a na rok od 4,59 %.
mBank zvolila podobný přístup. Za hypotéky s LTV od 85 do 90 % a fixací na jeden a tři roky si také připlatíte jeden procentní bod. Úrokové sazby v tomto rozmezí začínají na 2,54 %. Pětileté fixace se prodraží ještě více, namísto 1,74 % zaplatíte 2,79 %.
Rozdíl úrokových sazeb jednotlivých pásem u Komerční banky činí 0,8 procentního bodu. Při fixaci na jeden rok v pásmu od 80 do 90 % LTV začínají sazby na 3,29 % a na tři a pět let na 3,09 %.
Na poslední chvíli posunula hranici LTV z 95 na 90 % Equa Bank. ČSOB jako jediná ještě nabízí hypotéky až do 95 % zástavní hodnoty nemovitosti, a to za 3,89 %. Zda opravdu banka porušuje doporučení ČNB a hypotéky s vyšší LTV poskytuje, posoudí až centrální banka.

Hypotéky s nižší LTV dále zdražují

Expobank zdražila hypotéky do 80 % LTV. Tříleté fixace zvýšila z 2,91 % na 3,02 % a pětileté nepatrně více z 2,95 % na 3,09 %. Nad 80 % zástavní hodnoty nemovitosti pro jistotu banka vůbec nepůjčuje.
Moneta Money Bank zdražila hypotéky již od poloviny března. Sazby hypoték s LTV do 75 % a fixací na jeden rok vzrostly z 2,19 % na 2,59 % a na tři a pět let o 0,1 procentního bodu z 1,99 % na 2,09 %. Hypotéku s LTV do 90 % můžete získat s fixací na rok od 3,19 % a na tři a pět let od 2,69 %.
Ke zvyšování sazeb přistoupila i Sberbank. Hypotéky s fixací na tři a pět let sice zdražila o 0,2 procentního bodu, přesto stále drží úrokovou sazbu pod dvěma procenty. Ve zdražování pokračovala i Wüstenrot. V březnu zvýšila sazby pětiletých fixací na 1,94 % a 7. dubna překročí dvouprocentní hranici dalším zdražením o 0,15 procentního bodu na 2,09 %. Nejdražší jsou opět hypotéky od 80 do 90 % zástavní hodnoty nemovitosti, které nabízí s fixací na jeden rok od 4,64 %, na tři roky od 2,79 % a na pět let od 3,09 %.

Vlně zdražování odolala UniCredit

UniCredit Bank jde jako jediná proti vlně zdražování hypoték a po velmi úspěšném prvním čtvrtletí se rozhodla úrokové sazby snížit a nalákat další klienty. Úroková sazba hypoték jednoleté fixace banka zlevnila z 2,49 % na 1,29 %, u tříleté z 1,69 % na 1,59 % a pětileté z 1,79 % na 1,69 %.
„Zájem o uzavření hypotéky jsme zaznamenali především v lednu a únoru, kdy jsme meziročně zvýšili objem poskytnutých hypoték o 220 %. Stejně silný čekáme i březen. Většina klientů se snažila dokončit úvěrovou žádost před začátkem dubna podle starých pravidel. Chceme klientům však vyjít vstříc a od dubna snižujeme sazby u hypoték u téměř všech fixací,“ vysvětluje Petr Plocek z UniCredit Bank.
Úrokové sazby hypoték míří podle Fincentrum Hypoindexu již od ledna vzhůru. Vyšší sazby nejsou ale jedinou finanční zátěží, která na klienty dopadá, doplatí i na omezení hypoték. „Klienti budou nuceni hledat řešení spočívající v kombinaci hypotéky a jiné formy úvěru, například spotřebitelské půjčky. Takové řešení v konečném důsledku vyjde klienty dráž, než kdyby celou částku financovali hypotékou,“ dodává Petr Plocek.

JANA ZÁMEČNÍKOVÁ
www.hypoindex.cz

Mohlo by vás zajímat..