Historie a vývoj platebních karet

Platební karty jsou pro všechny z nás nedílnou součástí života. S příchodem bezkontaktních karet, kdy platba proběhne až šestkrát rychleji než klasickou kartou nebo hotovostí, se Česká republika dostala na evropskou špičku.

V naší republice se používají zejména debetní karty. Osm z deseti vydaných karet je právě debetních. Kreditní karty tedy zůstávají v pozadí. Na našem trhu působí především dvě karetní společnosti, MasterCard a Visa. Podle statistik značka MasterCard převažuje. K 1. čtvrtletí 2016 bylo mezi lidmi 7 milionů platebních karet značky MasterCard a 4,3 milionu značky Visa.

Za posledních 10 let v Česku vzrostl čtyřnásobně počet bezhotovostních transakcí, které byly uskutečněny prostřednictvím platebních karet u obchodníků. V loňském roce bylo skrze karty provedeno 580,5 milionu plateb, tedy 1,5 milionu transakcí denně. Oproti roku 2006 byl zaznamenán tři krát takový nárůst. Celkový objem plateb v roce 2015 přesáhl částku 447 miliard korun. Počet obchodníků přijímajících platební karty za posledních 10 let vzrostl na dvojnásobek.

Ve většině velkých i menších měst se již obejdeme téměř bez hotovosti. Potíže ještě dokážou způsobit pouliční automaty při placení parkovného a v městské hromadné dopravě. Kartou v MHD již zaplatíme v Liberci, na některých místech v Brně a v Praze se tato možnost testuje. V malých městech a vesnicích ještě stále potřebujeme hotovost.

Druhy embosování     

  • Elektronické platební karty – u nás nejrozšířenější v podobě VISA Electron a Maestro. Lze je použít pouze pro online transakce, tedy výběry z bankomatů a platby u obchodníků. Výhodou je vedení zdarma, nízké poplatky za blokaci při ztrátě, nulová možnost zneužití zablokované karty
  • Embosované platební karty – s plasticky prolisovanými veškerými potřebnými údaji o držiteli karty, termínem konce platnosti a čísla karty. Umožňují dnes už zastaralou platbu přes imprinter a otisk veškerých údajů z karty na účet a podpis. Nevýhodou je někdy platba za vydání, vedení a blokaci karty, dále možnost zneužití karty i po nahlášení ztráty nebo odcizení.
  • Kombinované – často jsou karty tzv. elektronické embosované, a lze je použít na více místech než karty pouze elektronické, zejména v zahraničí.

Historie platebních karet 

První platební kartu vydala v roce 1988 v České republice Živnostenská banka, tedy předchůdce dnešní UniCredit Bank. Jednalo se o dispoziční kartu k tuzexovému účtu. O rok později ji následovala Česká státní spořitelna, dnešní Česká spořitelna, která vydala platební karty k účtům a do provozu také uvedla svůj první bankomat. V pořadí třetí kartu vydala Komerční banka v roce 1992 a o rok později i ČSOB.

Platební karty mění i náš celkový životní styl a přináší i nové bonusy. Kromě toho, že s nimi zaplatíme nebo vybereme peníze z bankomatu, získáme s nimi třeba i cestovní pojištění, procenta z nákupu při platbě přes internet, různé bonusy a slevy.

Mění se i design karty. Stříbrná, zlatá a platinová barva se stala symbolem luxusu a bohatství. Movití lidé nově upřednostňují diskrétnost, nenápadnost a eleganci, a proto se objevují i černé platební karty. Světlo světa spatřují i platební karty s fotografiemi, vlastnoručně navrženým designem a šité přímo na míru ženám, mužům i teenagerům.

Mohlo by vás zajímat..