Onemocnělo vám dítě a vy s ním zůstáváte doma kvůli ošetřování? Víte, na jakou finanční kompenzaci máte podle nových pravidel nárok? A co podle zákona můžete vyžadovat od svého zaměstnavatele?
Rok co rok se to opakuje. Začne školní rok. Potomek se po letních prázdninách vrátí do kolektivu dětí. Den se krátí, světla ubývá, sychravý podzim podlamuje zdraví těch nejnáchylnějších. A vaše dítě musí čas od času zůstat kvůli nemoci doma.
Volno s náhradou mzdy a ošetřovné
Začíná to tím, že se dítě necítí dobře. Je třeba s ním naštívit lékaře. Pro takový účel dostanete na nezbytně dlouhou dobu volno s náhradou mzdy, a to nejvýše na dobu jednoho pracovního dne. Podmínkou je, že návštěvu nelze provést jindy, než v průběhu pracovní doby a doprovod je nezbytně nutný.
Pokud lékař nařídí, aby dítě zůstalo doma, máte nárok na ošetřovné, kterému se lidově říká paragraf. Mzda v takovém případě nahrazena není. Místo ní máte nárok na sociální příspěvek ze státní kasy.
Při krátkodobém onemocnění nebo úrazu dítěte do 10 let věku je tento příspěvek poskytován automaticky. Zde je dokonce možné vzít si ošetřovné jeden den před návštěvou lékaře a ušetřit tak den dovolené, když u dítěte vidíme příznaky naznačující nemoc. U starších dětí pod 16 let musí nutnost ošetřování potvrdit lékař a takovou skutečnost je poté třeba úředně doložit.
Kolik činí výše ošetřovného
Výše dávky vychází z denního vyměřovacího základu, stejně jako je tomu u běžné nemocenské. Zde je jednoduchý postup, jak vyměřovací základ a z něho poté výši ošetřovného vypočítat:
- Sečtěte hrubé výdělky za předcházejících 12 měsíců
- Vydělte výsledek počtem kalendářních dní v roce
- Od tohoto čísla odečtěte redukční hranici stanovenou pro daný rok (podle výše částky)
- Z vypočítaného základu dostanete 60 procent.
Pro představu, berete-li měsíčně 15 000 Kč hrubého, máte za 9 dní volna nárok na ošetřovné ve výši 2 403 Kč. Pokud v hrubém vyděláváte 35 000 Kč, činí dávka za 9 dní 5 265 Kč. Tyto údaje platí pro rok 2017.
Délka vyplácení ošetřovného
V případě, že se o dítě starají oba rodiče, má ošetřující rodič nárok až na 9 kalendářních dní takového volna v kuse. Osamělí rodiče s dítětem do 16 let v trvalé péči mohou čerpat až 16 dní za sebou, neukončilo-li ještě dítě povinnou školní docházku.
Dávku lze během roku čerpat i opakovaně a počítají se do ní víkendy a státní svátky. U střídavé péče se rodiče u dítěte mohou po týdnu střídat. Dávka je napsána pouze na jednoho z rodičů a ti už se pak mezi sebou musí domluvit sami.
Nárok na ošetřovné nemají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). A to ani v případě, že si osoba platí dobrovolné nemocenské pojištění.