Moderní bankovní technologie

Moderní člověk chce platit pohodlně, ale bezpečně. Banky zase chtějí vyjít vstříc svým klientům, mít náskok před konkurencí, držet krok s dobou, ale za předpokladu dodržení nejvyšší bezpečnosti. Technologie se tedy vyvíjejí překotným tempem. Také k nám v poslední době přichází celá řada novinek.

Krok s dobou drží nejen zákazník, který prahne po komfortu, ale také bankovní instituce. Ty nabízejí přímočařejší způsoby, jak provádět transakce a přistupovat k informacím o svém kontu, zároveň ale musí dodržet vysoký standard bezpečnosti používaných technologií.

Bezkontaktní platby nejen platební kartou 

Některé technologie se u nás v posledních letech rychle zabydlely a my, jako zákazníci, k nim získáváme stále větší důvěru. Například transakce bezkontaktní platební kartou u obchodníků se staly už takřka samozřejmostí.

Roste také povědomí o tom, jak s platebními kartami zacházet. Jejich majitelé už většinou vědí, že PIN si po obdržení karty sice měnit nemusí, ale banky to z bezpečnostních důvodů doporučují.

Rychlý vývoj v oblasti mobilních zařízení však nabízí také další možnosti. Kromě přístupu na bankovní účty přes zabezpečené bankovní aplikace jde například o možnosti platby pomocí chytrého telefonu. Také k nám se zařízení s touto technologií již dostala a u banky i klientů rychle narostla popularita této možnosti.

Výběry z bankomatů také bez kontaktu 

Rovněž výběry z bankomatů se mění. Nově je ve speciálních bankomatech některých bank můžete provádět bezkontaktně. K tomu stačí buď příslušná bankovní karta nebo speciální samolepka. I při vybírání nižších částek je však z bezpečnostních důvodů vyžadováno zadání PIN kódu.

Nárůst popularity zaznamenává také možnost vkladů na účet pomocí speciálních bankomatů.

Dalším využitím bankovní karty je zase platba jízdného v prostředcích veřejné dopravy. Ačkoli je tato technologie zatím používána velmi omezeně, také u ní se můžeme v budoucnu těšit na rozšíření.

Lidské tělo jako jednoznačný identifikační průkaz 

V oblasti bezpečnosti zažívá rozkvět obor biometrie. V zahraničí už se některých biometrických údajů používá jako identifikátorů na dokladech totožnosti. Také na půdě orgánů Evropské unie se živě diskutuje například o využití oční duhovky k účelům identifikace.

Některé české banky již začaly nabízet možnost přihlášení se do mobilního bankovnictví pomocí otisku prstu. Snadno se tak dostanete také k platbám, které však z bezpečnostních důvodů musíte potvrdit zadáním hesla.

Jednou nohou ve světě budoucnosti 

Vzhledem k povaze moderního člověka a nárokům na provázanost služeb, pohodlí a bezpečnost se proto můžeme těšit na další novinky, ať už jsou ve světě nyní plošně používány, testovány, nebo si cestu do našich životů teprve najdou.

V současné chvíli to vypadá, že to, co nám nyní banky nabízejí, je teprve ochutnávka. Vždyť svůj vzestup zažívá například virtuální měna. Celkově se mění pohled, jakým vnímáme nejen svět kolem sebe, ale také finanční zázemí a způsoby, jak s ním zacházet.

A jaké současné bankovní technologie používáte vy? Na kterou z těch, které u nás ještě neprorazily, se nejvíce těšíte? A co vám v moderních řešeních naopak chybí?

Mohlo by vás zajímat..