Nejnovější kalkulačka ČSSZ pro vás vypočítá výši starobního důchodu

Zbývá vám do důchodu pět let, nebo méně? Už víte, kolik budete dostávat peněz? Česká správa sociálního zabezpečení na svých webových stránkách zveřejnila nejnovější kalkulačku pro výpočet částky, na kterou budete mít každý měsíc nárok.

Ať už jste po celý život pracovali pro jediného zaměstnavatele, nebo e vaše pracovní historie pestřejší, do hry o výpočet starobního důchodu vstupuje více faktorů. ČSSZ zveřejnilo novou kalkulačku, která vám spočítá, jaký důchod vás čeká. Také vám ale pomůže zorientovat se v tom, co vše pro výpočet výsledné částky potřebujete.

Co vše si šikovný nástroj zjistí sám a co je potřeba zadat 

Stačí jen několik kroků a systém pro vás vše nejen spočítá, ale také si sám doplní důležité informace, jako evidované doby pojištění, náhradní doby pojištění, vyměřovací základy a příjmy, a to až zpětně od roku 1986.

Ručně lze pak doplnit předpokládané údaje, vztahující se k době, která vám do důchodu zbývá. Samozřejmostí je možnost zadat do nástroje pro výpočet také údaje, které v automaticky doplněných datech chybí. Jde například o tzv. náhradní doby pojištění, které se prokazují až při podávání žádosti o důchod a zahrnují období studia na úrovni středního a vysokoškolského vzdělání, péče o dítě ve věku do 4 let, vojenskou či náhradní vojenskou službu a další položky.

Tři uvažované scénáře a pro koho je kalkulačka určena 

Vzhledem k předpokladu, že si tuto informaci budete vyhledávat v předstihu, ukáže kalkulačka hned tři výsledky, podle několika základních scénářů. První varianta uvažuje nejnižší výši důchodu, dále zjistíte uvažovaný střed a případnou nejvyšší variantu, vycházející z optimistického předpokladu.  Informaci o výši je možné zjistit u starobního důchodu či předčasného starobního důchodu.

Co potřebujete, aby si kalkulačka zjistila potřebná data 

Pro použití kalkulačky s automatickým doplněním dat je potřeba mít zřízenou datovou schránku. Jen tak se z databáze načtou a vyplní větší část základních informací. Pokud datovou schránku ještě nemáte, můžete si ji jednoduše založit na kontaktních místech veřejné správy, tzv. Czech Pointech, a to zdarma.

Pro ty z vás, kdo si z jakýchkoli důvodů datovou schránku zřizovat nechtějí, je na stránkách ČSSZ k dispozici ještě jedna kalkulačka, do které se však všechna data musí zadat ručně.  Jste-li po výpočtu na pochybách, že je částka správná, můžete kontaktovat úřady na lince přímo vyhrazené účelům důchodového pojištění, a to na telefonním čísle 257 062 860. Dáváte-li přednost osobnímu kontaktu, jsou vám k dispozici kanceláře správy sociálního zabezpečení, pod které spadáte.

Mohlo by vás zajímat..