Pokud se člověk dostane do těžce řešitelné situace, kdy pečuje zároveň o nezaopatřené děti a o stárnoucí rodiče či příbuzné, hodí se pár rad pro její řešení. Sendvičová generace, nebo také populace mezi 45 až 65 lety věku, stojí před těžkou otázkou, jak skloubit vlastní práci s časově náročnou péčí o naše blízké. Lze takzvaně vyměnit zaměstnání za péči o jinou osobu a nepřijít o potřebné roky pro přiznání důchodu.
Zákon o důchodovém pojištění vymezuje takzvanou náhradní dobu pojištění. Období se započítává do doby pojištění potřebné pro přiznání důchodu, i když v nich lidé nejsou výdělečně činní a neodvádí pojistné. Péče o osoby závislé sem patří.
Za dobu péče se považuje:
- péče o osobu s přiznaným stupněm závislosti II, III či IV, která je buď osobou blízkou z pohledu zákona o důchodovém pojištění
- nebo péče o osobou „neblízkou“, kdy pečující osoba prokáže, že s opečovávanou osobou žila ve společné domácnosti a pak příbuzenský vztah roli nehraje (to platí od 1. 7.2001, u starších případů péče lze hodnotit péči jen o rodinné příslušníky).
Postup při péči a započítání pro důchodové účely
Žádost o poskytnutí příspěvku na péči o osobu, jejíž zdravotní stav jí neumožňuje plně se sama o sebe postarat, je třeba podat na krajskou pobočku úřadu práce. Následně bude provedeno sociální šetření, posouzení zdravotního stavu osoby, o níž je pečováno, a zařazení do stupně I – IV. Jedná-li se o dítě do 10 let věku, jde o stupeň I. Příspěvek je přiznán nejdříve ode dne podání této žádosti, nikoliv zpětně.
Lhůta u OSSZ
Jakmile péče skončí, je nutné se obrátit nejpozději do dvou let na místně příslušnou správu sociálního zabezpečení. Bude vydáno rozhodnutí o době a rozsahu péče sloužící jako podklad pro budoucí posouzení doby péče o závislou osobu jako náhradní doby pojištění. To bude vydáno na základě podaného návrhu na zahájení řízení o vydání rozhodnutí o době a rozsahu péče. Lze jej podat nejdříve po ukončení péče, ale nejpozději do zmíněných dvou let od skončení péče. V době jejího trvání ji lze podat za situace, že pečující osoba v dané době podává žádost o přiznání důchodu.
Předkládané doklady
K návrhu na zahájení řízení o vydání rozhodnutí o době a rozsahu péče žadatel předkládá:
- doklad prokazující totožnost žadatele
- doklad prokazující totožnost osoby, o kterou je nebo bylo pečováno (OP a RL)
- potvrzení krajské pobočky úřadu práce o vzniku stupně závislosti a době poskytování příspěvku při péči o závislou osobu
- doklad prokazující příbuzenský vztah žadatele k osobě, o kterou je pečováno (rodné a oddací listy)
- nejedná-li se o blízkou osobu, je třeba prokázat vedení domácnosti žadatele s opečovávanou osobou čestným prohlášením
- úmrtní list, došlo-li k úmrtí osoby, o kterou bylo pečováno
Osoba blízká a společná domácnost
Blízkou osobou je rodinný příslušník. Zákon o důchodovém pojištění vymezuje, že jde o manžela nebo manželku, příbuzného v řadě přímé, dítě vlastní, osvojené nebo dítě převzaté do trvalé péče nahrazující péči rodičů, dále o sourozence, zetě, snachu nebo manžela rodiče, a to kteréhokoli z manželů. Společná domácnost je tvořena fyzickými osobami, které spolu prokazatelně trvale žijí, a společně hradí i náklady na své potřeby.
Kam pro radu
Bližší informace a konzultace poskytnou odborníci OSSZ klientského centra při pražském ústředí, nebo call centra pro důchodové pojištění na telefonním čísle 257 062 860. Dotazy týkající se žádosti o příspěvek na péči zodpovědí konzultanti krajské pobočky úřadu práce.
Započítání doby péče do důchodu
Doba péče se pro účely důchodového pojištění hodnotí v plném rozsahu, tj. jako doba zaměstnání nebo doba samostatné výdělečné činnosti. Pro stanovení osobního vyměřovacího základu se hodnotí jako doba vyloučená. V případě, že se doba péče kryje se zaměstnáním či výkonem samostatné výdělečné činnosti, započítá se pečující osobě výhodnější varianta, tedy příjmy z výdělečné činnosti nebo doba vyloučená.
Trvá-li náhradní doba péče o osobu závislou alespoň 15 let, považuje se pro stanovení osobního vyměřovacího základu pro výpočet důchodu tato doba buď:
- za dobu pojištění, v níž měla osoba příjmy v citovaném ustanovení uvedené
- za dobu vyloučenou, a to i když se kryje s dobou pojištění, v níž měla osoba příjmy z výdělečné činnosti, eventuálně náhrady zahrnované do vyměřovacího základu
Vyloučenou dobou pojištění je:
- doba dočasné pracovní neschopnosti
- doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně
- prvních šest let doby studia po dosažení věku 18 let (získaná do 31. 12. 2009) určitá doba evidence uchazeče o zaměstnání na úřadu práce
Doba péče považována za náhradní dobu pojištění:
- doba osobní péče o osobu mladší 10 let, která je závislá na pomoci druhé osoby v I. stupni závislosti, tedy lehká závislost
- doba osobní péče o osobu jakéhokoliv věku, která je závislá na pomoci druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti, tedy středně těžká, těžká a úplná závislost).
Započítává se doba péče o osoby blízké a od 1. 7. 2001 také o jiné než blízké osoby žijící ve společné domácnosti. Před 1. 1. 2007 byla důvodem pro hodnocení doby péče jako náhradní doby pojištění péče o dítě dlouhodobě těžce zdravotně postižené vyžadující mimořádnou péči, osobu převážně nebo úplně bezmocnou, nebo částečně bezmocnou osobu starší 80 let.
Po tomto datu se stupně bezmocnosti v právní úpravě transformovaly na:
I. stupeň závislosti – částečná bezmocnost
II. stupeň závislosti – převážná bezmocnost
III. stupeň závislosti – úplná bezmocnost
kategorie dítě dlouhodobě těžce zdravotně postižené vyžadující mimořádnou péči se transformovala na III. stupeň závislosti