V posledních letech a měsících roste v České republice zájem o práci z domova a zkrácené úvazky. Možnosti moderní komunikace takovým tendencím přejí. Firmy však na tento trend zatím nedokáží odpovědět a počet nabízených míst zůstává hluboko za poptávkou. Zkrácený úvazek či v poslední době tolik propíraná práce z domova skýtají lidem svobodu při práci se svým časem, možnosti seberealizace i významného přivýdělku. Překotný vývoj moderních technologií je pro takový vývoj příznivý, zejména pro komunikaci s domovskou firmou, práci samotnou i její odevzdávání. Není tedy divu, že zájem o takovou možnost projevuje takřka jedna třetina Čechů.
Česká legislativa komplikuje plynulejší nárůst zájmu firem
Na takový nápor však nejsou připraveny firmy. Ve velkém nepoměru jich tak možnost částečného úvazku či tzv. home office nabízí pouze pět procent. V roce 2015 v Evropské unii přitom na základě některých statistik dosahovalo procento lidí pracujících na částečný úvazek 19 procent. V kombinaci s prací z domova procento roste dokonce na 40 až 75 procent.
Ve srovnání se západními zeměmi komplikuje větší otevřenost firem v ČR k takovým úvazkům zejména naše nepružná a nedostatečně vstřícná legislativa. Zkrácené úvazky přitom mohou pomoci efektivně řešit problematiku zaměstnanosti ohrožených skupin, jako například žen po rodičovské dovolené, rodičů s menšími dětmi, lidí pečujících o své nemocné blízké, či lidí v předdůchodovém věku.
V České republice navíc s rokem 2017 přichází v platnost novela zákoníku práce, která zpřesňuje, ale podle mnohých kritiků z řad firem spíše nesmyslně zpřísňuje, možnosti práce z domova.
Postupy zaměstnavatelů se liší
Zajímavým faktem zůstává, že i přes vysoký podíl částečně či z domova zaměstnaných osob v zahraničí nabízí jen malé procento zaměstnavatelů takovou možnost v pracovní inzerci. Od věci tedy není podobné možnosti aktivně vyhledávat.
Někteří zaměstnavatelé nabízí home office jako výhodu pro zaměstnance. V oblastech s vyšší zaměstnaností jej používají jako lákadlo pro nové pracovní síly, jiní tak odměňují své lidi za spokojenost s jejich dlouhodobou prací nebo řeší dočasné rodinné situace, jako jsou nemoci či péče o nemocné děti.
V době, kdy mohou pracovní schůzky probíhat pomocí služeb volání přes internet, existují sdílené kalendáře a plánovače, je možné práci nahrávat do zabezpečených úložišť na internetu a řada programů potřebných k práci se instaluje na přenosné počítače, je vstřícnost firem pochopitelná. Málokdo chce riskovat, že přechozená viróza jednoho vyústí v dlouhodobě zvýšenou nemocnost celé pobočky. Nechtějí také přijít o kvalitně pracující rodiče, kteří musí odpoledne vyzvednout děti ze školky nebo ze školy.
Oblasti uplatnění se na trhu práce na částečný úvazek
Práce na částečný úvazek nabízí lidem nejen pružnější práci se svým časem, ale rovněž způsob seberealizace. Záleží přitom na oboru, jak moc umožňuje samostatnou práci.
V oboru informačních technologií zažívá nárůst především využití home office. Kvalitních lidí v oboru je s ohledem na rostoucí zájem domácích i zahraničních firem stále nedostatek. Povaha práce přitom v takové možnosti nebrání. V oblasti je i velké zastoupení externistů.
V učitelských profesích využívají možnosti samostatného výdělku především lektoři jazyků. Samostatná práce svědčí také překladatelům a tlumočníkům. Podobně je tomu v profesích jako editor, korektor, copywriter a dalších tvůrčích oblastech pracujících s textem.
Tvůrčí práce skýtá hodně možností výdělku na sebe. Výtvarníky doplňují tvůrci reklamy, fotografové či designéři webových stránek.
Především ženy často spojují koníček s prací a věnují se prodeji kosmetiky či doplňků pro výživu. Mezi nimi i mezi muži najdeme také osobní sportovní trenéry pro fitness a poradce v oblasti zdravého životního stylu.
Jiní se věnují účetnictví a daňovým službám, nebo například domácím pracím či úklidu.
Současná situace a budoucí vývoj
V současné situaci nabízí stát příspěvek zaměstnavatelům, kteří na jedné pozici zaměstnají dva zaměstnance se zkráceným úvazkem. Příspěvek dostanou také při zaměstnání žen po mateřské dovolené nebo lidi nad 55 let.
Růst trendu částečné zaměstnanosti či práce z domova ale nezávisí pouze na finanční podpoře při zaměstnávání konkrétních skupin. Mnozí zaměstnavatelé zvažují více faktorů. K těm patří také administrativa a legislativa spojená se zaměstnáváním na zkrácený úvazek či nabídkou možnosti práce z domova.