Základní pravidla před odjezdem na lyže do zahraničí

Přemýšlíte o tom, že se vydáte lyžovat na hory? Tam, kde je s jistotou sníh, za hranice? Pokud ano, přípravy samotné se nepochybně ponesou ve veselém duchu, ale jsou také situace, které je dobré nepodcenit. Jsme jen lidé a dovolené jsou plné rozličných příhod. Jak si i ve chvílích euforie zachovat lehký odstup a předejít zbytečným nepříjemnostem? Jak se v zahraničí zachovat v případě krize?

Možná jste pod stromkem našli poukaz na lyžování v zahraničí nebo jste se rozhodli, že si chvilku odpočinete od všedních starostí. I ve chvílích nadšených příprav je dobré přemýšlet o tom, jak se vyhnout tomu, aby se skvělý výlet proměnil v noční můru. Vyřídit si správnou pojistku a vědět, jak se v případné krizové situaci zachovat.

Zodpovědné je mít správnou pojistku odpovědnosti

Bez cestovního pojištění se za hranice republiky už dnes není radno vydávat. Jednou z jeho součástí je také pojistka odpovědnosti. To, že se stanete účastníkem nehody, je totiž jedna věc. Druhá může být, že ji sami zaviníte.

Od toho pojištění odpovědnosti existuje. Přesto situaci nepodceňujte a mějte na paměti několik základních pravidel. Ta vycházejí z toho, že i na druhé straně nehody budou zřejmě stát lidé, se svými kladnými i zápornými vlastnostmi. Nemusí jít vysloveně o zlý úmysl, také nedůslednost a špatná paměť dokáží nadělat paseku.

Nečekat, jednat

Předpokládejme tedy scénář, kdy jste zavinili nehodu. Není třeba panikařit. V první řadě taste telefon s fotoaparátem a pořiďte co nejdůkladnější fotodokumentaci celé situace. Pro jednoduché zmapování nehody z pozice pojišťovny není od věci například zapnout si zobrazení data ve fotografii, ale dnes už není problém takovou informaci zjistit ze souboru dat zvaného „Exif“.

Byli-li účastni svědkové, shromážděte i od nich co nejvíce informací. Pokud jsou to krajané nebo vládnete jazykem, získejte od nich třeba i písemné prohlášení. Pokud ne, požádejte o pomoc někoho, kdo jazyk svědka ovládá. Aby svědek pro pojišťovnu nebyl pouhým přeludem, vezměte si na něj kontakt. V praxi platí, že čím více informací, tím lépe.

Svědek je civilista a je vhodné jeho prohlášení podpořit oficiálním stanoviskem. Spojte se s místní horskou službou nebo policií. Chtějte vše potvrdit písemně a zkuste si zapamatovat, kdo byl u rozhovoru přítomen. Jestliže nerozumíte plnému znění zápisu, podepište jej s poznámkou, že pro vás text není srozumitelný a podepisujete jej s výhradou. Takové prohlášení ani nemusí být v cizím jazyce. Do budoucna by vás mělo ochránit.

Spojte se s asistenční službou své pojišťovny. Kromě rady, co vše budete pro vyřízení potřebovat a včasného oficiálního kontaktu, mohou přijít vhod také další informace, jako například navigace, na jaká zdravotnická a další zařízení se v místě obrátit, jak se tam z místa dopravit, či jak se dále zachovat.

Také po návratu domů předejte všechny podklady co nejdříve pojišťovně. Nezapomeňte na dokumentaci od zdravotníků a všechny ostatní materiály. Než se vydáte složku s materiály odevzdat, můžete si telefonicky ještě jednou ověřit, co vše si s sebou máte vzít.

Pojištění rizik, zvláštní položky připojištění a čeho se vyvarovat

Holdujete-li adrenalinu či sportování mimo vyhrazené areály, vyplatí se vhodně se připojistit. Při pořizování pojistky se dobře informujte, na co vše se vztahuje. Ne na vše a všude se totiž pojistit jde. Důvodem může být riziková destinace či samotné riskantní chování pojištěnce.

V některých zemích si můžete připlatit i za pojištění pro případ zásahu Horské služby. Z médií všichni víme, jak moc se neopatrnost může vymstít. To, co se z pohledu do budoucnosti může zdát jako zbytečný náklad, vám v případě nouze ušetří hodně svízelné chvíle. Máte-li raději jistotu, lze se často pojistit i pro velmi specifické případy, jako například proplacení neprojezděné permanentky po úrazu nebo kompenzaci při odcizení pronajatého vybavení.

V pojišťovací smlouvě se rovněž uvádí případy, které likvidaci škody vylučují. Může se jednat například o škody způsobené pod vlivem alkoholu. Ani na to bychom při relaxaci v zahraničí neměli zapomínat.

Mohlo by vás zajímat..