Jak získat z letní brigády co nejvíc peněz a dostát všem závazkům

Léto skýtá řadu lákadel, které si můžete užít s přáteli a kamarády. Jenže každá legrace něco stojí. Mnoho především mladých lidí tak na léto vyvažuje chvíle zábavy brigádami, při kterých si vydělávají buď na letní kratochvíle, nebo si spoří na vysněný dárek – jízdní kolo, telefon nebo festival na konci prázdnin. Na co si dát na letní brigádě pozor?

Na rozdíl od minulých let, kdy nebylo úplně snadné zajímavou brigádu sehnat, ekonomický růst v posledních měsících a zvyšující se nedostatek pracovních sil obrátily situaci naruby. Letos v létě je často možné vybírat z širší palety možností.

Při výběru práce je ale také několik věcí, na které si je dobré dát pozor. Vyšší mzda na hodinu například nemusí automaticky znamenat vyšší výdělek. Na vydělané peníze a pracovní dohody se také vztahují různé povinnosti.

Dohoda o provedení práce je omezená počtem hodin

U kratší brigády s výdělkem do deseti tisíc měsíčně je nejvýhodnější cestou DPP, tedy Dohoda o provedení práce.

Je ji třeba uzavřít písemně a před samotným nástupem do práce podepsat prohlášení k dani. Tak se podaří zabránit tomu, aby zaměstnavatel odvedl za brigádníka daň z příjmu a brigádník sám nakonec dostal méně peněz.

Při DPP s výdělkem do deseti tisíc korun měsíčně nevzniká povinnost odvádět zdravotní ani sociální pojištění. Dohodu o provedení práce je možné mít s několika zaměstnavateli. U každého z nich je však nastaven limit 300 hodin za rok.

Dohoda o pracovní činnosti dává povinnost zaplatit sociální a zdravotní pojištění

Dohoda o pracovní činnosti, zkráceně DPČ, umožňuje odpracovat více, než 300 hodin za rok. Spadá už ale tím pádem do jiné kategorie úvazku a z výdělku je nutné odvést sociální a zdravotní pojištění.

Tyto odvody se berou ze superhrubé mzdy, stejně jako daň z příjmu. Studenti si z této daně mají právo odečíst 335 korun, plátci daně dokonce 2 070 Kč. Pokud měsíční výdělek nepřesáhne 2 500 Kč, daň ani pojištění se nestrhávají.

Kdy je třeba podat daňové přiznání

Pokud student pracuje v jednom měsíci pro jediného zaměstnavatele, nemusí podávat daňové přiznání. A to i tehdy, když v různých měsících pracuje pro různé zaměstnavatele.

Ale pozor. Podat daňové přiznání může být dokonce výhodné i tehdy, když samotná povinnost nevzniká. Důvodem je, že zaměstnavatel odvádí z hrubé mzdy brigádníka daň z příjmu, ale uplatňuje si pouze omezenou měsíční slevu. Studenti, kteří pracovali v rámci kalendářního roku méně než dvanáct měsíců, mají tedy ještě možnost získat zpět nějaké peníze v rámci vratky z daně.

Mohlo by vás zajímat..